Oruç Aruoba kimdir?(Türkiye’nin Nietzsche’si)


Oruç Aruoba kimdir? Edebi Kişiliği

Ad Soyad: Oruç Aruoba
Doğum Tarihi: 14 Temmuz 1948
Nereli: Karamürsel, Kocaeli
Meslekler: Filozof, Şair, Yazar
Ölüm Tarihi: 31 Mayıs 2020

Oruç Aruoba kimdir, Yazar, şair, felsefeci. Akademisyen olarak başladığı kariyerine yazar ve çevirmen olarak devam etmiş, edebiyata ve düşünce dünyasına önemli katkıları olmuştur. Türkiye‘nin yetiştirdiği en önemli düşünürlerden biridir. HumeRilkeWittgensteinNietzscheVon HentigBaşo ve Celan‘ın eserlerini Türkçe’ye çevirerek literatüre kazandırmıştır. Özgün ve yalın bir stille yazdığı haiku tarzındaki şiirleri yediden yetmişe bir çok okuyucuya ulaşmış ve sevilmiştir. Aruoba, aforizmalara dayalı felsefi metinleri oldukça başarılı bir biçimde kaleme almış ve Türkiye’nin Nietzsche’si olarak anılmıştır. İleUzakYakınHaniYürümeDe ki İşteTümcelerNe ki Hiç yazarın önemli kitaplarındandır.

14 Temmuz 1948 yılında Karamürsel‘de dünyaya geldi. Ortaöğrenimini Ankara TED Koleji‘nde tamamladıktan sonra, Hacettepe Üniversitesi‘ne devam eden Aruoba, psikoloji bölümünden lisans ve yüksek lisansını aldı. Yine aynı üniversitede felsefe bilim uzmanı oldu. 1972 ve 1983 yılları arasında öğretim üyesi olarak görev yapan yazar, felsefe bölümünde doktorasını da tamamladı.

Aruoaba, 1976 yılında başlamak üzere bir yıl süreyle Almanya‘daki Tübingen Üniversitesi‘nde felsefe semineri üyeliği yaptı. Ayrıca 1981‘de Yeni Zelanda‘ya giden yazar, Victoria Üniversitesi‘nde konuk öğrenim üyeliğinde bulundu. 1983 yılında akademisyen olarak çalışmayı bırakıp üniversiteyle ilişiğini kesti. Bu dönemde İstanbul‘a yerleşti ve çeşitli basın organlarında yayın yönetmenliği, yayın kurulu üyeliği ve yayın danışmanlığı yaptı. Ağırlıklı olarak yazı ve çeviri işleriyle uğraşan Aruoba’nın çalışmaları saygın edebiyat dergilerinde yer aldı.

Bir dönem Açık Radyo‘da Filozof Dedikoduları isimli programı da hazırlayıp sunan Aruoba, Wittengstein’ın eserlerini Türkçe’ye ilk çeviren kişi olarak da bilinmektedir. Halen serbest yazar olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Tümceler (1990), De ki İşte (1990), Yürüme (1992), Hani (1993), Ol an (1994), Kesik Esin-tiler (1994), Geç Gelen Ağıtlar (1994), Sayıklamalar (1994), Uzak (1995), Yakın (1997), Ne Ki Hiç (1997 haikular), İle (1998), Çengelköy Defteri (2001), Olmayalı (2003), Doğançay`ın Çınarları (2004)

Oruç ARUOBA’nın Çeşitli söyleşilerini dinleme şansına erişmiş birisiyim. Kanımca bütün görüşlere eşit mesafede olan birisi olduğum için onu dinlemek hoşuma gitmişti. Kendisi Filozof olarak yorumlamaktadır. Aşağıya bir söyleşisini bırakıyorum. * Benim kendi yorumum Ölümünün ardından anlaşılacak bir şair ve yazar olarak bizleri üzecek. Geç anlayacağız onu ve fikirlerini. Kimimiz muhalif olacak ona kimimiz fikirlerini benimseyecek benimse bildiğim güzel insanlar güzel atlara binip de gitti demek.

Bize Sosyal Medya‘dan ve info@turkceveedebiyat.com adresinden çocuklar için yaptığınız her türlü çalışmayı gönderebilirsiniz.  Editör ve Yöneticilerimiz içeriği inceleyip sitemize yükleyecektir. 

” Her şey güzel bir ülke için, her şey bilgi ve eğitim için.”

Aşağıda bulunan Paylaş Bölümünden yazımızı Sosyal Medyanızda paylaşabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.