Edebiyat Dünyasında Şair ve Yazarların Bilinmeyen Yönleri

Edebiyat Dünyasında Şair ve Yazarların Bilinmeyen Yönleri

Bu yazı çeşitli kaynaklardan derlenerek yazılmıştır. Tek bir kaynak yoktur ve o kaynakların da hataları varsa düzeltilmiştir. Keyifli okumalar. Biraz özel hayata da girdik ama bizim da magazin anlayışımız şair ve yazar özel hayatları 🙂 

 

1. Bedri Rahmi Eyüpoğlu

Eren Hanım’la evliyken öğrencisi Mari’ye âşık olur. En güzel şiirlerini, “Karadutum, Çatal Karam, Çingenem” dediği Mari için yazar, en güzel resimlerini yine onun için çizer. Mari tüberkülozdan ölünce teselliyi Eren Hanım’ın kollarında bulur Bedri Rahmi.

 

 

 

 

2. Neyzen Tevfik

Neyzen‘e dair hikâye de, söylenti de çok. En bilinenlerden birini yazalım. Neyzen bir daha içkiyi ağzına koymayacağına dair yemin eder ama dayanamaz tabii. Midesine bir hortum uzatır ve içkiyi ağzına değdirmeden mideye indirir.

 

 

3. Sait Faik Abasıyanık

İpekli Mendil” mesela. Bir de çabuk küsen, huysuz bir adam. Annesiyle yaşıyor. “Semaver”de anneye olan düşkünlüğü de okunabilir. Kitaplarının gelirini Darüşşafaka’ya bağışlaması bile gönlümde taht kurma nedeni olabilir.

 

 

4. Sezai Karakoç

“Mona Roza” şiirini elli yıldan uzun süre yayınlamamasına rağmen Türk edebiyatının en bilinen ve sevilen şiirlerindendir “Mona Roza”. Şiirin 5’liklerinin ilk harfleri birleştirildiğinde “Muazzez Akkayam” akrostişi çıkar ortaya. Şairin dile gelen, ele gelmeyen büyük aşkı Muazzez Akkaya, iddia edildiği gibi intihar etmemiştir.( Kızı ile görüşüldü. ) 

 

 

 

5. Can Yücel

Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel‘in oğlu. Arkadaşıyla birlikte paralarını biriktirip eğitim için yurt dışına gitmek istiyorlar. Hasan Ali Yücel, oğluna ayrıcalık yaptığı düşünülür diye göndermiyor Can Yücel‘i. Arkadaşı giderken Can Yücel biriktirdiği parasını ona veriyor. Gazi Yaşargil, cerrah olarak dönüyor yurda. Can Yücel, şair kalıyor.

 

 

6. Oğuz Atay

Kitabını çeşitli yayınevlerine götürmesine rağmen  bir türlü kabul edilmemiş. ” Tutunamayanlar” Kitabının böyle bir hikayesi vardır. Her kapıdan dönmüştür. Ardından TRT ödülünü alınca yayınevleri bu sefer Atay’ın kapısını aşındırmaya başlamıştır. Asıl mesleği mühendislik olan yazarımız mühensliği pek sevmemiştir. Anlaşılmak istemesine rağmen kimsenin onu anlamamasından şikayetçidir. Benim yorumuma göre : “Tutunamayanlar” Bir sitem romanıdır. İnsanlara ve insanlığa yapılmış bir sitem.

 

 

 

 

7. Yusuf Atılgan

Yusuf Atılgan Şehir hayatını pek sevmemiştir hiçbir zaman. Şehrin içinde geçen kitaplarına bakmayın siz. Edebiyat fakültesinden mezun olan yazarımız kendini köye atmış ve uzun yıllar orada yaşamıştır. Şehirden kaçışın ilk örneklerini vermiştir aslında. Şimdi biz de demiyor muyuz? Gidelim buralardan köye yerleşelim diye…

 

 

8. Tevfik Fikret

Üniversite’de Hocam olan Prof. Dr. Salim Çonoğlu : Mozambikli Fikret diye anlatırken küçük bir gülümse alırdı yüzünü. Fikret o denli farklı bir insandır. Dinlerin insanları birbirine düşürdüğünü düşündüğü için dinlere karşıdır. Gelecek aydınlık nesli, oğlu Haluk kişiliğinde idealize etmiştir. Hatta Haluk’un defterini o sebeple yazmıştır. Haluk Onun için bir Prometeus’tur.   Oysa Haluk, yurt dışında papaz olmayı tercih eder. Cemil Meriç, “Su alan gemi” yazısında, “Haluk bir cins ismidir artık. Tarihten kaçanların ismi.” diye yazacaktır.

 

 

 9. Cemil Meriç

Kitap okumaktan gözlerini kaybeden birini düşünün. O kadar düşkündür okumaya. Söylenenin aksine kızı gözleri kör olduktan sonra ona yardım etmiş ve kitapları okumuştur kızı mı kim?  Sosyolog Prof Dr. Ümit Meriç... Babasına okuduğu kitaplar bile Prof olmasına yeterdi diyenler bile olmuştur ardından.

 

 10. Sabahattin Ali
 Bir yazısı yanlış anlaşılmış ve hapse girmiştir. Atatürk’e hakaret  ettiği ileri sürülmüştür. Kendisi Atamıza bu konu ile ilgili bir yalanlama mektubu yazmış olsa da bir şekilde bu mektup Atatürk’e ulaşmamış ve Sabahattin Ali gerçekleri yerine ulaştıramamıştır. Sonrası mı? Sonrası üç buçuk soysuz tarafından  ” Kanıma dokundu. Öldürdüm…” denilerek katledilmiştir…

 

 

11. Abdülhak Hamit Tarhan

Eşi Fatma Hanım’ın ölümünden sonra “eyvah ne yer ne yâr kaldı / gönlüm dolu ah u zar kaldı” diye başlayan “Makber”i yazıyor. Kısa bir süre sonra İngiliz bir kadına âşık oluyor ama onunla evlenemiyor. Birkaç yıl sonra bayan Nelly’yle evleniyor. O rahatsızlanınca Florence Ashly ile aşk yaşamaya başlıyor. Nelly‘nin ölümünden sonra Cemile Hanım’la evleniyor. Bu evlilik yirmi gün sürüyor. Son evliliğini Bayan Lucienne’le yapıyor. Evlendiklerinde Hamit altmış, Lucienne on sekiz yaşındaymış. Belki böyle bir aşk hayatı onu “şair-i azam” yapmıştır, kim bilir? Tezatlar şairinin başka bir tezatı da bu yaş tezatıdır 🙂 

 

 

 

12. Mehmet Akif Ersoy

Herkes onun küçük anekdotlarını bilir de arkadaşı öldükten sonra onun çocukları bakmak için kendini ne denli yıprattığını bilmez. Arkadaşına bu şekilde söz vermiştir ve tutmuştur. O sefalet içinde asalet kokan bir şairdir. Fakat kendi çocuğuna devletimiz pek sahip çıkamadı.  Google amcaya “ Akif’in oğlunu sokağa attılar.” yazın çıkar ben siyaset yapmayı sevmem siyasi isimler var o sebeple yer vermeyeceğim.

 

 

13. Recaizade Mahmut Ekrem

Yok efendim ilk realist roman… Ezberle geç. Neden bu adam bu hale geldi?  Soran var mı? Yok neden olsun… Merak eden vardır, biz paylaşalım: Üç çocuğunu çeşitli sebeplerle kaybetmiş hatta en dokunaklı olanı oğlu Nijad Ekrem’in ölümüdür. Ondan sonra “ Ah Nijad” diyecek feryad edecektir. Realizmin sebebi bu… 

 

 

14. Necip Fazıl Kısakürek

Onun hayatı da Türk Edebiyatında iyi şairlerin hayatı gibi farklıdır. Ömrünü ortadan ikiye yarmak mümkündür. İlk şiirleri ” Kadın bacakları, Şarap, Eğlence.” Sonrası ” Tasavvuf , din , ilim.” ama kumar bir bağımlılıktır. Necip Fazıl birkaç kere eski günleri yad etmek istiyor olsa gerek ki ileriki yaşlarda da birkaç kumarhane baskınında yakalanmıştır. Ama ne olursa olsun Mihenk taşlarımızdan birisi haline gelmiş bir şairimizdir.  30’a kadar uçurtma uçurmuşum dese de 50’li yaşlarda kumarhane baskınında yakalanması ilginç gelmektedir. 

 

 

 

 

Aşağıda bulunan Paylaş Bölümünden yazımızı Sosyal Medyanızda paylaşabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.