2020 AYT Değerlendirmesi Yaptık İnceleyiniz

2020 AYT Değerlendirmesi Yaptık İnceleyiniz…

Evvela Konulara kısa bir bakış atalım bakalım ne varmış  ne yokmuş. 

TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI ÜNİTE BAŞLIKLARI

9- Sınıf

1-ÜNİTE-GİRİŞ
2-HİKAYE
3-ŞİİR
4-MASAL/FABL
5-ROMAN
6-TİYATRO
7.BİYOGRAFİ/OTOBİYOGRAFİ
8-MEKTUP/E-POSTA
9-GÜNLÜK/BLOG

10- Sınıf

1-ÜNİTE-GİRİŞ
2-HİKAYE
3-ŞİİR
4-DESTAN/EFSANE
5-ROMAN
6-TİYATRO
7-ANI (HATIRA)
8-HABER METNİ
9-GEZİ YAZISI

11- Sınıf

1-ÜNİTE-GİRİŞ
2-HİKAYE
3-ŞİİR
4-MAKALE
5-SOHBET VE FIKRA
6-ROMAN
7-TİYATRO
8-ELEŞTİRİ
9MÜLAKAT/RÖPORTAJ

12- Sınıf

1-ÜNİTE-GİRİŞ
2-HİKAYE
3-ŞİİR
4-ROMAN
5-TİYATRO
6-DENEME
7-SÖYLEV(NUTUK)

KAYNAK MEB : http://mufredat.meb.gov.tr

Şimdi geçen yıllarda çıkmış olan soru dağılıma bir bakalım.

Bu tabloda dikkat etmeniz gereken son iki sene geri kalanların sınav formatı farklıydı , Soru sayısı farklıydı LYS 56 soruydu. Bunu da değerlendireceğiz.

2020 YKS ‘ nin AYT konularında bir değişiklik ile iptal edilen konulardan başlayalım. 

1980 sonrası Roman 

Nutuk (Söylev)

Deneme

Bazı eğitimden yoksun siteler abartmış abartmış kekini kabartmış. Bazı Youtube hocaları işkembelerinden çıkartmış konuları biyografi – otobiyografi de çıkmış gitmiş. 9. sınıf konusunu çıkartacak zekaya sahip insanları dinlemeyin.

Analizimize gelelim. Hocam ne çıkıyordu ki bunlardan geçen yıllarda diyenler elbet olacaktır. Son iki yılda bu konulardan çıkan sorular aşağıda bakalım beraber. 

2019 Senesinde bu çıkartılan konularla ilgili kaç soru gelmiş. Süper “3” Soru gelmiş bu sorular nelermiş bir görelim.

2018 Senesinde ne çıkmış Sayın Burak Hocam derseniz. Bakın ne çıkmış 🙂 

Çok fazla soru bekleyecek değilsiniz. Çok bir şey çıkmaz gibi lafları öncelikle bir köşeye bırakıyorum. Bu gözler 1 soru ile kaybeden öğrenciler gördü çünkü. 

LYS günlerinde %20 civarı bir saptamam olurdu hep derdim ki Cumhuriyet dönemi arkadaşlar %15-%25 arasında çıkar. Ve genelde de çıkan soru sayısı 56 soru üzerinden o istatistikle tutardı. Ortalama öğrencilerim %20 kabul ederdi. Şimdi bir şey değişti mi? HAYIR! Tabi ki değişen şey sadece soru sayısı. Soru sayısı değişince haliyle kıyıya dip bucak giren sorular daha az çıkar hale geldi. 

2019 senesi 5 sorunun 4’ü buradan gelmiş. Cumhuriyet döneminde demek ki önemli bir yer çıkartılmış diyebilirsiniz. 2018 senesinde 4 sorunun 1’i buradan gelmiş. Yine önemli mi? Elbette önemli.

Şimdi Ösym buradan yiyemediği ekmeği nereden yiyecek diye soracak olursanız. Nereye ağırlık verelim derseniz. Tabi ki çeşitli senaryolar var. 

  1. Öğretici metinlerden Deneme ve Söylev yok. N’apalım? Yapıştıralım gelsin fıkra ,makale , eleştiri.
  2. 1980 Sonrası roman yok. Postmodern’e baya alışmıştık napsak ki? Kolayı var sor Bireyin iç Dünyasını esas alanları Peyami Safa, Semiha Ayverdi ortalık şenlensin. 

Bunların Hepsi senaryo olabilir. Benim en çok beklediklerim üsttekiler aslında ama bir de ikinci senaryo şu şekilde gerçekleşir. 

  1. Ösym amca uzun zamandır bize AYT’de Anlatım bozukluğu sormuyor. 🙂 
  2. Bence  1 tane paragrafa ekler, islamiyet öncesi ve geçiş dönemi eserlerine 1 tane daha , son olarak da bu seneye özel güzel bir Milli Edebiyat sorusu gelecektir.  Oldu bitti. En fazla 3 soru gelmişti zaten yüzdeye vurunca. 

Bu makalemi 02.09 saatinde bitiriyorum. TYT ile ilgili muhtemel gördüğüm noktalara ayrıca değineceğim. 165 dakika’da nasıl at koşturulur onu ayrıca konuşacağız. Sizleri seviyorum. Kendinize iyi bakın. Çalışın , Azmedin, Sabredin…

Aşağıda bulunan Paylaş Bölümünden yazımızı Sosyal Medyanızda paylaşabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.